Prekiaujame pušinės medienos stulpais, skirtais elektros ir telefonų linijoms. Stulpai apdoroti, įvairaus ilgio ir diametro.
Pušiniai stulpai rekomenduojami statyti, nes:
Daugumai žmonių gandrų kaimynystė labai miela. Vieni stengiasi sąmoningai juos prisivilioti į savo sodybas, kiti netrukdo jiems įsikurti ir vėliau perėti. Gandrai tame pačiame lizde peri kelis, keliolika ar net keliasdešimt metų. Gandrams kasmet tvarkant lizdą bei veikiant įvairiems aplinkos veiksniams, lizdas metai iš metų keičiasi – didėja, pasvyra, apyra, susilpnėjus pagrindui net iškrenta, todėl norint užtikrinti, kad gandrai daugelį metų sėkmingai perėtų, lizdus reikia prižiūrėti.
Jei lizdas sukrautas žaliuojančiame medyje, paprastai jis ilgainiui apauga šakomis, kurios trukdo gandrams prie jo priskristi, todėl paukščiai tokius lizdus apleidžia. Tad kas keli metai lizdo kryptimi augančias šakas bent poros metrų atstumu nuo lizdo reikia išgenėti. Neretai, medžiui persenus, iškyla grėsmė, kad jis su lizdu išvirs. Tokiu atveju reikia įrengti lizdui pagrindą naujoje vietoje. Kartais medžiuose savaime paukščių susuktų lizdų pamatas sutręšta ir lizdas pakrypsta, o netvarkomas ir iškrenta. Tokiais atvejais taip pat reikia skubiai lizdą sutvirtinti.
Ant pastatų stogų sukrauti gandralizdžiai dažnai tampa stogo dangos ir stogo konstrukcijos pažeidimų priežastimi. Po lizdu besikaupianti drėgmė gali paspartinti medinių stogo konstrukcijų irimą. Senos, ar netinkamai ant stogo įrengtos platformos, gali neatlaikyti lizdo svorio ir lizdas gali iškristi. Kad tai neįvyktų, ant pastato kraigo sukrautus lizdus tikslinga pakelti virš stogo ant specialios platformos. Tokia platforma ilgus metus užtikrins tvirtą pagrindą lizdui, po ja nesikaups drėgmė, todėl nebus pažeidžiamos stogo danga bei konstrukcijos.
Gandrams geriausiai kurtis natūralioje gamtoje. Pasak ornitologų, ant stulpo išsiritę gandriukai vėliau vietos naujam lizdui ieškos pavojingoje vietoje greta elektros oro linijų. Tai pavojinga ne tik tinklui, bet ir patiems gandrams – į elektros atramas dažnai trenkia žaibai, elektros oro linijų kaimynystė kelia nuolatinę grėsmę besimokantiems skraidyti jaunikliams.
Pastaraisiais metais itin padaugėjo baltųjų gandrų lizdų, sukrautų ant elektros oro linijų atramų. Deja, tokie lizdai kelia daugiausiai problemų tiek paukščiams, tiek žmonėms. Kadangi ant elektros oro linijų atramų lizdai kraunami tiesiai ant elektros laidų, šių lizdų pagrindas yra nestabilus ir jie labai greitai pradeda svirti ir nukrenta žemėn, dažnai nutraukdami ir elektros laidus. Žinoma atvejų, kai ant oro linijų atramų sukrauti lizdai užsidegė dėl trumpojo elektros jungimo – tokiais atvejais gali žūti ne tik lizdas, bet ir jame esantys jaunikliai.
Elektros skirstymo ir tiekimo bendrovės taip pat patiria nuostolių dėl ant elektros laidų sukrautų lizdų – dėl elektros nutekėjimo, dėl lizdų svorio bei dėl paukščių išmatų korozijos nutrūkstančių elektros laidų. Efektyviausias būdas spręsti šią problemą yra gandrų lizdų perkėlimas ant specialiai virš elektros oro linijų atramų pritvirtinamų metalinių lizdų platformų. Paukščiai noriai užima naujas platformas – dažnai jau kitais metais čia išaugina jauniklius.
Jei pastebėjote, kad ant oro linijų atramos sukrautas gandralizdis ir manote, kad jis kelia pavojų elektros įrengimams ar yra pavojingai pasviręs, informuokite apie tai LESTO. Jei jis pasviręs, apgriuvęs ar net nukritęs, tai gali kelti pavojų. Apžiūrėkite, ar dėl gandralizdžio ar gandrų veiklos nėra pažeidimų – tačiau arti neikite, vietą pažymėkite įspėjamuoju ženklu (pvz., į įsmeikite medžio šaką su ryškios spalvos audeklo skiaute), perspėkite aplinkinius nesiartinti prie pavojingos vietos ir kuo skubiau praneškite apie tai LESTO telefonu 1802.
Informacijos šaltinis - www.ciconia.lt